• Wspólnota Warszawska Warszawa jest jednym z kilkunastu ośrodków w Polsce, w których obecna jest Wspólnota Życia Chrześcijańskiego (WŻCh) – apostolska wspólnota ludzi świeckich czerpiąca z duchowości św. Ignacego z Loyoli.

  Spotykamy się co tydzień, lub co dwa tygodnie w małych grupach (zwanych wspólnotami podstawowymi, lub, jeżeli są to nowe grupy - prewspólnotami). Raz w miesiącu modlimy się razem podczas niedzielnej Mszy Świętej. Zwyczajowo po Mszy organizujemy drobny poczęstunek (kawa, herbata, ciasteczka), podczas którego mamy okazję porozmawiać w szerszym gronie. Organizujemy również skupienia rekolekcyjne dla członków wspólnoty (zazwyczaj w Adwencie i Wielkim Poście), od czasu do czasu spotykamy się też bardziej rozrywkowo na wspónej majówce, albo Sylwestrze.
 • czym żyjemyCzłonkowie naszej wspólnoty angażują się w rozmaite działania apostolskie, takie jak organizacja wczaso-rekolekcji dla osób chorych, przygotowywanie paczek świątecznych dla osób w trudnej sytuacji materialnej, odwiedzanie więźniów, prowadzenie kursów przedmałżeńskich, działalność na rzecz uchodźców w Jezuickim Centrum Społecznym "W akcji", w pomoc materialna dla dzieci z krajów trzeciego świata (tzw. adopcja serca), ewangelizowanie poprzez sztukę, prowadzenie i działalnosc w Fundacji Pomocy Psychologicznej i Duchowej "Inigo" i wiele innych.

   

  Naszym wspólnym dziełem, które od kilku lat prowadzimy razem z jezuitami oraz niegdyś z Radiem "Józef" a obecnie wraz z Radiem Warszawa są rekolekcje radiowe.


   

 • nasze wspólnoty
  nazwa wspólnotyrok powstanianazwa wspólnotyrok powstania
  Św. Józef
  Św. Szczepan
  Św. Juda Tadeusz
  Znak
  Droga
  Magis
  Św. Andrzej Bobola
  Emaus
  1977
  1982
  1984
  1984
  1985
  1987
  1992
  2002
  Św. Jan
  Galilea
  Effata
  Słowo
  Święta Rodzina
  Mocni w Panu
   Zwiastowanie
  Prewspólnota
  Grupa młodzieżowa
  2003
  2003
  2004
  2007
  2010
  2010
  2014
  2014
  2019

księga pamiątkowaW uroczystość Zwiastowania Pańskiego 25 marca Wspólnota Warszawska świętowała Jubileusz 50-lecia Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego.

Na rozpoczęcie Asystent Krajowy o. Adam Schulz SJ wygłosił konferencję: W poszukiwaniu charyzmatu ruchu - przejście  od Sodalicji Mariańskiej do Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego. Następnie usłyszeliśmy 2 świadectwa dotyczące początków WŻCh w Polsce. Katarzyna Czarnecka ze wspólnoty Św. Józef mówiła o początkach swojej grupy, sięgających 1977 roku. Potem Ewa Poleszak ze wspólnoty Św. Szczepan powiedziała o następnych wspólnotach, które powstały w 1982 roku. Uroczysta Eucharystia miała miejsce w Sanktuarium świętego Andrzeja Boboli w dolnym kościele.

 

Po liturgii Słowa cztery osoby złożyły przyrzeczenia Przymierza stałego: Danusia Kobus ze wspólnoty Słowo, Renata Ladzińska ze wspólnoty Droga oraz Małgosia Dmytrów i Zosia Rubini ze wspólnoty Św. Jan. Basia Rogalska odnowiła Przymierze stałe. Następnie Ewa Poleszak złożyła śluby życia radami ewangelicznymi w WŻCh. Na koniec Eucharystii zawierzyliśmy siebie Niepokalanemu Sercu Maryi Królowej Polski.

Po Mszy Świętej był czas na życzenia pełen wspólnej radości, świąteczny obiad i tort jubileuszowy. Złożone Przymierza zostały uwiecznione wpisami do Księgi Pamiątkowej Wspólnoty Warszawskiej.

Zapraszamy do obejrzenia galerii:

Kontakt

WŻCh w Polsce

ul. Rakowiecka 61
02-532 Warszawa

NIP: 5213137346
REGON: 017235359
nr konta: 22 1020 1013 0000 0202 0328 6929

Kontakt

tel.: +48 733 734 777
e-mail: kontakt

Newsletter

Wysyłane raz w miesiącu najważniejsze informacje z życia wspólnoty narodowej.

© WŻCH Polska 2020
Wykonanie: Solmedia.pl