• Wspólnota Warszawska Warszawa jest jednym z kilkunastu ośrodków w Polsce, w których obecna jest Wspólnota Życia Chrześcijańskiego (WŻCh) – apostolska wspólnota ludzi świeckich czerpiąca z duchowości św. Ignacego z Loyoli.

  Spotykamy się co tydzień, lub co dwa tygodnie w małych grupach (zwanych wspólnotami podstawowymi, lub, jeżeli są to nowe grupy - prewspólnotami). Raz w miesiącu modlimy się razem podczas niedzielnej Mszy Świętej. Zwyczajowo po Mszy organizujemy drobny poczęstunek (kawa, herbata, ciasteczka), podczas którego mamy okazję porozmawiać w szerszym gronie. Organizujemy również skupienia rekolekcyjne dla członków wspólnoty (zazwyczaj w Adwencie i Wielkim Poście), od czasu do czasu spotykamy się też bardziej rozrywkowo na wspónej majówce, albo Sylwestrze.
 • czym żyjemyCzłonkowie naszej wspólnoty angażują się w rozmaite działania apostolskie, takie jak organizacja wczaso-rekolekcji dla osób chorych, przygotowywanie paczek świątecznych dla osób w trudnej sytuacji materialnej, odwiedzanie więźniów, prowadzenie kursów przedmałżeńskich, działalność na rzecz uchodźców w Jezuickim Centrum Społecznym "W akcji", w pomoc materialna dla dzieci z krajów trzeciego świata (tzw. adopcja serca), ewangelizowanie poprzez sztukę, prowadzenie i działalnosc w Fundacji Pomocy Psychologicznej i Duchowej "Inigo" i wiele innych.

   

  Naszym wspólnym dziełem, które od kilku lat prowadzimy razem z jezuitami oraz niegdyś z Radiem "Józef" a obecnie wraz z Radiem Warszawa są rekolekcje radiowe.


   

 • nasze wspólnoty
  nazwa wspólnotyrok powstanianazwa wspólnotyrok powstania
  Św. Józef
  Św. Szczepan
  Św. Juda Tadeusz
  Znak
  Droga
  Magis
  Św. Andrzej Bobola
  Emaus
  1977
  1982
  1984
  1984
  1985
  1987
  1992
  2002
  Św. Jan
  Galilea
  Effata
  Słowo
  Święta Rodzina
  Mocni w Panu
   Zwiastowanie
  Prewspólnota
  Grupa młodzieżowa
  2003
  2003
  2004
  2007
  2010
  2010
  2014
  2014
  2019

Ruszyły zapisy na rekolekcje ignacjańskie w życiu codziennym. Rekolekcje odbędą się w Wielkim Poście, potrwają cztery tygodnie - od 21 lutego do 21 marca 2021 r. Proponujemy codzienną medytację nad Słowem Bożym, do której wprowadzenia można będzie podsłuchać na falach Radia Warszawa, coniedzielną konferencję, również emitowaną w radiu, oraz cotygodniowe spotkanie z osobą towarzyszącą - kierownikiem duchowym. Spotkania te, z racji panującej epidemii, będą realizowane online.

Treści wprowadzeń i konferencji będą też dostępne na stronie rekolekcji.

Zapraszamy

Konteplacja o Wcieleniu

Medytacja - Wcielenie Boga

Medytacja - Droga do Betlejem

 

Kontemplacja o Wcieleniu [ĆD 102]

Modlitwa przygotowawcza – zwyczajna (tj. prosić należy Boga, naszego Pana, o łaskę, żeby wszystkie moje zamiary, czyny i prace skierowane były wyłącznie ku służbie i chwale Jego Boskiego Majestatu).

Wprowadzenie 1.

Przypomnieć sobie treść tego, co zamierzam kontemplować. Tutaj chodzi o to, jak Trzy Osoby Boskie spoglądały na powierzchnię lub okrąg całej ziemi pełnej ludzi i jak widząc, że wszyscy idą do piekła, postanawiają w swojej odwieczności, że Druga Osoba stanie się człowiekiem, żeby zbawić rodzaj ludzki. Tak więc kiedy nadeszła pełnia czasów, wysyłają Anioła Gabriela do naszej Pani [362]

Wprowadzenie 2.

Wyobrażenie sobie miejsca: tutaj [trzeba będzie] zobaczyć ogrom kręgu ziemi, na którym mieszka tak wiele różnych narodów. Podobnie w szczególności [spojrzę na] dom i mieszkanie naszej Pani w mieście Nazaret, w prowincji Galilea.

 

w związku z zaleceniem, aby w obecnej sytuacji ograniczać bezpośrednie spotkania zdecydowaliśmy się, aby spotkanie 28 października (środa) dla osób zainteresowanych WŻCh odbyło się on line. Spotkanie on line rozpocznie się  o godz. 18.30 (planujemy ok 1,5-2 godz.) - link do spotkania na Zoom będzie podany we wtorek, proszę zaglądać do poczty,

Matce Bożej powierzam nasze spotkanie i pozdrawiam serdecznie,

Ewa Poleszak

Osoby zainteresowane włączeniem się do Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego w Warszawie (szczególnie te, które uczestniczyły już w rekolekcjach ignacjańskich w domach rekolekcyjnych albo w życiu codziennym) zapraszamy na spotkanie otwarte, które odbędzie się w środę 28 października 2020 r. o godzinie 18.30 w salce WŻCh przy ul. Rakowieckiej 61, wejście od ulicy św. Andrzeja Boboli.

Zapraszamy kobiety i mężczyzn, osoby młode i nie tylko, wszystkich, którzy pragną kontynuować formację oraz angażować się apostolsko poprzez wejście do prewspólnoty WŻCh. Więcej informacji można uzyskać, pisząc na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Osoby chcące uczestniczyć w tym spotkaniu prosimy o przesłanie wcześniej drogą e-mailową informacji potwierdzającej na podany wyżej adres Ewy Poleszak.

Wspólnota Życia Chrześcijańskiego w Warszawie rozpoczęła nowy rok pracy formacyjnej Mszą św. w niedzielę 18 października o godz. 17.00 w dolnym kościele w sanktuarium św. Andrzeja Boboli. Z powodu epidemii i związanych z nią obostrzeń sanitarnych zebrała się niewielka grupa osób, ale dziękowaliśmy Bogu, że mogliśmy spotkać się na wspólnej modlitwie. Nasz asystent o. Leszek Mądrzyk w homilii nawiązał do Liturgii Słowa. Zwrócił uwagę na to, że św. Paweł w liście do Tesaloniczan dziękuje Bogu za wspólnotę wierzących, wspominając ich „dzieło wiary, trud miłości i wytrwałą nadzieję w Panu”. Kaznodzieja odniósł te słowa do naszych wspólnot, w których dzielimy się wiarą i życiem.

Pragniemy spotkać Ciebie, Zmartwychwstały Panie, pośród ograniczeń i trudnego dziś. Ty trzymasz losy świata w Twoich kochających dłoniach. Napełnij nasze serca ufnością i pokojem, że jesteś z nami i prowadzisz każdego dnia.

Tobie  wierzymy, w Tobie pokładamy nadzieję, bo Ty jesteś źródłem naszego życia... Spraw, abyśmy z wdzięcznością  przyjmowali Twoje dary, żyli nadzieją i nieśli ją innym.

Jednoczymy się duchowo z każdym z Was.

Leszek Mądrzyk SJ, Ewa Poleszak, Beata Mikołajczuk-Gąska, Adam Skutnik

Kontakt

WŻCh w Polsce

ul. Rakowiecka 61
02-532 Warszawa

NIP: 5213137346
REGON: 017235359
nr konta: 22 1020 1013 0000 0202 0328 6929

Kontakt

tel.: +48 733 734 777
e-mail: kontakt

Newsletter

Wysyłane raz w miesiącu najważniejsze informacje z życia wspólnoty narodowej.

© WŻCH Polska 2021
Wykonanie: Solmedia.pl