zdjęcie pustyni z piaszczystymi wydmami.

Mszą św. w sanktuarium św. Andrzeja Boboli w I niedzielę Wielkiego Postu rozpoczęły się 18. już radiowe rekolekcje ignacjańskie w ciągu życia, które organizuje Wspólnota Życia Chrześcijańskiego we współpracy z Radiem Warszawa i ojcami jezuitami. Eucharystii przewodniczył ks. Mariusz Wedziuk, dyrektor Radia Warszawa.

Rekolekcje zaczęły się w wyjątkowo trudnym czasie, kiedy za naszą wschodnią granicą trwa wojna. Nawiązał do tego w swojej homilii o. Leszek Mądrzyk SJ. Przywołał słowa refrenu powtarzanego w czasie śpiewu psalmu responsoryjnego: „Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu”. – Bądź z nami, Panie, z tymi, którzy cierpią na Ukrainie, z tymi, którzy chcą ich przyjąć, z tymi, którzy mogą doprowadzić do zatrzymania tej wojny – mówił o. Leszek.

Wspólnota Życia Chrześcijańskiego po raz kolejny organizuje w Wielkim Poście rekolekcje radiowe w ciągu życia według metody św. Ignacego Loyoli. Jak zwykle wpisane są one w to, czym żyje Kościół. Hasło „Ujrzeć wszystko na nowo w Chrystusie” nawiązuje do trwającego obecnie Roku Ignacjańskiego (20 maja 2021 – 31 lipca 2022). 12 marca mija 400 lat od kanonizacji św. Ignacego. Natomiast 500 lat temu, 20 maja 1521 roku, Ignacy z Loyoli jako żołnierz armii króla hiszpańskiego został poważnie ranny w nogę i po tym wydarzeniu rozpoczął drogę nawrócenia.

Maryja, Józef i DzieciątkoNaród kroczący w ciemnościach
ujrzał światłość wielką;
nad mieszkańcami kraju mroków
światło zabłysło.
[…] Dziecię nam się narodziło,
Syn zosta
ł nam dany, na Jego barkach spoczęła władza.
Nazwano Go imieniem: Przedziwny Doradca, Bóg Mocny, Odwieczny Ojciec, Ksi
ążę Pokoju.

(Iz 9,1.5)

Kochani! Przeżywamy ostatnie dni Adwentu i w naszych sercach wzrasta tęsknota za spotkaniem z Tym, który po raz kolejny przez swoje Wcielenie i Narodzenie przypomina nam o swojej miłości.

Życzymy Wam, aby Gwiazda Betlejemska rozjaśniła wszelkie ciemności, aby w Waszych sercach odrodziła się nadzieja, którą przynosi Emmanuel. Bóg jest z nami!

W Jego rękach są losy świata i każdego człowieka.
Otwórzmy nasze serca i domy dla Księcia Pokoju, który przychodzi, aby umocnić naszą wiarę i miłość.

Niech Święta Bożego Narodzenia będą czasem radosnego, głębokiego spotkania z Jezusem oraz z tymi, do których On nas posyła.

Niech Bóg Wam błogosławi w nowym roku 2022, w Roku św. Ignacego i wielu innych czekających nas wyzwań!

             

Jednoczymy się z Wami w adoracji Bożego Dziecięcia,

o. Leszek Mądrzyk SJ, Anna Grochola, Beata Mikołajczuk-Gąska, Anna Kielar

obraz symboliczny - jedna ręka przekazuje drugiej serduszkoW sobotę 11 grudnia WŻCh w Warszawie przeżywała adwentowy dzień skupienia. Spotkaliśmy się na zoomie, aby jak najbardziej ułatwić wszystkim udział. Takie skupienia są naszą tradycją, jednak ten dzień był wyjątkowy. Gościliśmy bowiem naszą prezydent Martę Lewandowską-Harasimowicz, naszego opiekuna z Rady Wykonawczej Jolę Żero-Grochowską oraz Justynę Telicką z poznańskiej wspólnoty. A duchowo zanurzaliśmy się w wezwanie jubileuszowego Roku Ignacjańskiego, by w Chrystusie zobaczyć wszystko na nowo.

Rekolekcje "jak szukać Boga"Rekolekcje ignacjańskie dla osób z niepełnosprawnością „Winda” odbyły się w dniach 16-21 sierpnia 2021 w ECCC w Falenicy. Jeszcze w maju zastanawialiśmy się, czy wobec szalejącej wtedy pandemii jest sens je organizować, ale kiedy na pierwszą luźną wzmiankę o planowaniu rekolekcji w ciągu kilku dni było ponad 20 zgłoszeń – uznaliśmy, że trzeba spróbować. I rzeczywiście chętnych było wielu. Zapewne pomogła szersza akcja promocyjna na Facebooku, plakat informacyjny, a nawet krótki tekst w „Gościu Niedzielnym”. A może po prostu ludzie mieli już dość zamknięcia. Mimo wciąż trwającej (choć latem raczej pełzającej) pandemii mieliśmy wszystkie miejsca zajęte – i listę rezerwową też.

Droga wśród drzew oświetlona słońcemW niedzielę 3 października warszawska Wspólnota Życia Chrześcijańskiego spotkała się w dolnym kościele św. Andrzeja Boboli na Mszy św. rozpoczynającej nowy rok pracy formacyjnej. Kilka osób zostało posłanych do szczególnej posługi.

Ojciec Leszek Mądrzyk w swojej homilii zwrócił uwagę na kilka ważnych aspektów. Nawiązując do Słowa Bożego, wskazał na powołanie. – Na wiele sposobów przeżywamy powołanie do życia – niektórzy w małżeństwie – mówił i zachęcał do dziękowania Panu Bogu za małżeństwa z naszej wspólnoty, za ich świadectwo oraz ich zaangażowanie. – Niektórzy wybierają życie niezamężne czy bezżenne, ale również w takich formach życia jesteśmy powołani do dawania siebie oraz do dawania życia – podkreślił o. Leszek.

WŻCh w Polsce

ul. Rakowiecka 61
02-532 Warszawa

NIP: 5213137346
REGON: 017235359
nr konta: 14 1600 1462 1858 0458 3000 0001

Kontakt

tel.: +48 733 734 777
e-mail: kontakt

Newsletter

Wysyłane raz w miesiącu najważniejsze informacje z życia wspólnoty narodowej.

© WŻCH Polska 2022
Wykonanie: Solmedia.pl