• Wspólnota Warszawska Warszawa jest jednym z kilkunastu ośrodków w Polsce, w których obecna jest Wspólnota Życia Chrześcijańskiego (WŻCh) – apostolska wspólnota ludzi świeckich czerpiąca z duchowości św. Ignacego z Loyoli.

  Spotykamy się co tydzień, lub co dwa tygodnie w małych grupach (zwanych wspólnotami podstawowymi, lub, jeżeli są to nowe grupy - prewspólnotami). Raz w miesiącu modlimy się razem podczas niedzielnej Mszy Świętej. Zwyczajowo po Mszy organizujemy drobny poczęstunek (kawa, herbata, ciasteczka), podczas którego mamy okazję porozmawiać w szerszym gronie. Organizujemy również skupienia rekolekcyjne dla członków wspólnoty (zazwyczaj w Adwencie i Wielkim Poście), od czasu do czasu spotykamy się też bardziej rozrywkowo na wspónej majówce, albo Sylwestrze.
 • czym żyjemyCzłonkowie naszej wspólnoty angażują się w rozmaite działania apostolskie, takie jak organizacja wczaso-rekolekcji dla osób chorych, przygotowywanie paczek świątecznych dla osób w trudnej sytuacji materialnej, odwiedzanie więźniów, prowadzenie kursów przedmałżeńskich, działalność na rzecz uchodźców w Jezuickim Centrum Społecznym "W akcji", w pomoc materialna dla dzieci z krajów trzeciego świata (tzw. adopcja serca), ewangelizowanie poprzez sztukę, prowadzenie i działalnosc w Fundacji Pomocy Psychologicznej i Duchowej "Inigo" i wiele innych.

   

  Naszym wspólnym dziełem, które od kilku lat prowadzimy razem z jezuitami oraz niegdyś z Radiem "Józef" a obecnie wraz z Radiem Warszawa są rekolekcje radiowe.


   

 • nasze wspólnoty
  nazwa wspólnotyrok powstanianazwa wspólnotyrok powstania
  Św. Józef
  Św. Szczepan
  Św. Juda Tadeusz
  Znak
  Droga
  Magis
  Św. Andrzej Bobola
  Emaus
  1977
  1982
  1984
  1984
  1985
  1987
  1992
  2002
  Św. Jan
  Galilea
  Effata
  Słowo
  Święta Rodzina
  Mocni w Panu
   Zwiastowanie
  Prewspólnota
  Grupa młodzieżowa
  2003
  2003
  2004
  2007
  2010
  2010
  2014
  2014
  2019

Pragniemy spotkać Ciebie, Zmartwychwstały Panie, pośród ograniczeń i trudnego dziś. Ty trzymasz losy świata w Twoich kochających dłoniach. Napełnij nasze serca ufnością i pokojem, że jesteś z nami i prowadzisz każdego dnia.

Tobie  wierzymy, w Tobie pokładamy nadzieję, bo Ty jesteś źródłem naszego życia... Spraw, abyśmy z wdzięcznością  przyjmowali Twoje dary, żyli nadzieją i nieśli ją innym.

Jednoczymy się duchowo z każdym z Was.

Leszek Mądrzyk SJ, Ewa Poleszak, Beata Mikołajczuk-Gąska, Adam Skutnik

Drodzy wspólnotowicze z warszawskiej WŻCh!

Przeżywamy wyjątkowy czas pandemii, która tym razem na różne sposoby zaatakowała praktycznie cały świat. Wielu z nas zadaje sobie pytania o to co ona w nas zostawi, jacy będziemy jako chrześcijanie i jako ludzie. Jesteśmy w trakcie jakiegoś ważnego, bolesnego i niepokojącego doświadczenia i nie wiemy dokąd ta droga nas poprowadzi.
Być może w tych tygodniach mamy trochę więcej czasu dla siebie, albo zwyczajnie zdecydowanie więcej przebywamy w domu.

Przesyłam Wam w załącznikach kilka słów propozycji na osobisty czas skupienia.

Proponuje, aby każdy z nas – wg własnych pragnień i możliwości zorganizował sobie np. pół dnia skupienia. Najpierw w tym czasie wsłuchajmy się na spokojnie, być może po raz kolejny, w słowa papieża Franciszka wypowiedziane na pustym placu św. Piotra, w piątek 27 marca br. W załączniku znajdziecie tekst tego przemówienia. Być może niektórzy z was zdecydują się pozostać tylko przy rozważaniu zaproponowanym przez papieża.

Oprócz tego dołączam krótkie moje wprowadzenie do medytacji, zatytułowane: Szukać i znajdować Boga we wszystkim, ponieważ jest to ważny rys duchowości ignacjańskiej.
Proponuję, aby każdy z Was osobiście odprawił medytację na bazie tych punktów. Możemy również zaplanować w trakcie skupienia uczestnictwo we mszy św. on-line i przyjąć komunię św. duchowo, modląc się za siebie nawzajem.

Po przeżytym skupieniu proponuję, abyście zebrali i zapisali sobie najważniejsze refleksje z tego czasu oraz poszukali sposobu do podzielenia się tym doświadczeniem we wspólnotach podstawowych wtedy i w taki sposób, w jaki będzie to możliwe.

Ponieważ na dzisiaj nie można określić ile tygodni czy raczej miesięcy potrwa okres pandemii, więc bardzo wszystkich zachęcam, abyśmy wewnątrz wspólnot podstawowych poszukali możliwego dla nas sposobu komunikacji np. przez Skype czy przy pomocy innych narzędzi, aby móc w ten sposób przeżywać co pewien czas spotkanie we wspólnocie. Jest to nowe wyzwanie, z którym warto się obecnie zmierzyć, a nie jest ono bardzo trudne. Jak może zauważyliście na profilu fb Wspólnota Życia Chrześcijańskiego w Polsce, w ostatnią sobotę mieliśmy spotkanie Rady Wykonawczej przy pomocy Skype.

Podobnie jak pisaliśmy do Was wcześniej, zachęcam w tym wyjątkowym czasie do uważniejszego słuchania Pana Boga, który na wiele sposobów pragnie do nas przychodzić. Wspierajmy też siebie nawzajem i te osoby ze wspólnoty i nie tylko, które potrzebują naszej pomocy, słowa nadziei i obecności.
Polecam się Waszej modlitwie i sam o niej zapewniam, szczególnie podczas Eucharystii.

Życzę Każdej i Każdemu z Was głębokiego przygotowania się do zbliżających się Świat Paschalnych oraz wiele darów od Zmartwychwstałego Pana.

Leszek Mądrzyk SJ
Asystent WŻCh

Załączniki:
Przemówienie papieża Franciszka
Wprowadzenie do medytacji

Dnia 7 grudnia, w przededniu uroczystości Niepokalanego Poczęcia Maryi, członkowie Warszawskiej WŻCh spotkali się na Dniu Skupienia. Tematem było przeżywanie Eucharystii. Rozpoczęliśmy konferencją o. Leszka Mądrzyka SJ. Nawiązał on do cyklu katechez Papieża Franciszka dotyczących Eucharystii oraz do ogłoszonego przez Komisję Episkopatu Polski programu dla Kościoła w Polsce na lata 2019-2022. Program ten jest pod hasłem „Eucharystia daje życie”.

Najważniejsze dla każdego z nas jest odkrywanie piękna i tajemnicy Eucharystii. Msza święta jest modlitwą: najwspanialszą, najbardziej wzniosłą, najbardziej konkretną. Jest to spotkanie pełne miłości, spotkanie z Bogiem przez Jego Słowo oraz Ciało i Krew Jezusa.

Zachęcamy do duchowej jedności ze wspólnotą światową i WŻCh w Polsce poprzez udział we Mszy św. on-line. Są dwie propozycje:

– Wspólnota europejska zaproponowała transmisję Mszy św. w środę o godzinie 15.00, którą w języku angielskim odprawi dla WŻCh o. Nikolaas Sintobin SJ. Transmisję można będzie znaleźć na wspólnotowym profilu Facebook „Christian Life Community in Europe”: https://clc-cvx.eu/

– Asystent WŻCh o. Leszek Mądrzyk SJ zaprasza na Mszę św. o godzinie 18.30, która będzie transmitowana on-line przez https://poglebiarka.pl/transmisje-live/ w kaplicy jezuickiej w Warszawie. Ojciec Leszek, odprawiając tę Mszę św., będzie się modlił szczególnie za wspólnotę światową i za WŻCh w Polsce.

Msza św. na zakończenie rekolekcji radiowych w niedzielę, 29 marca, nie będzie odprawiana na ul. Rakowieckiej, ale w konkatedrze na Kamionku na Pradze. Zapraszamy do włączenia się we wspólne przeżycie tej Eucharystii, transmitowanej przez Radio Warszawa o godz. 18.00, która będzie sprawowana również w intencji wszystkich uczestników ignacjańskich rekolekcji radiowych oraz za osoby zaangażowane w ich prowadzenie.

plakatSmed2019

Kontakt

WŻCh w Polsce

ul. Rakowiecka 61
02-532 Warszawa

NIP: 5213137346
REGON: 017235359
nr konta: 22 1020 1013 0000 0202 0328 6929

Kontakt

tel.: +48 733 734 777
e-mail: kontakt

Newsletter

Wysyłane raz w miesiącu najważniejsze informacje z życia wspólnoty narodowej.

© WŻCH Polska 2020
Wykonanie: Solmedia.pl