• Jesteśmy kaliską Wspólnotą Życia Chrześcijańskiego: istniejemy w Kaliszu od 1987 roku. Co tydzień spotykamy się przy klasztorze OO. Jezuitów (ul. Stawiszyńska 2). Wspólnie świętujemy między innymi imieniny, rocznice, rodzinne, ważne wydarzenia i sylwestra. Uczestniczymy również w comiesięcznych Mszach Świętych wspólnotowych oraz w organizowanych z udziałem WŻCh wycieczkach i pielgrzymkach. Na cotygodniowych spotkaniach dzielimy się radościami i trudami życia, odczytujemy w Chrystusowej perspektywie swoje chrześcijańskie powołanie, pogłębiamy znajomość duchowości świętego Ignacego z Loyoli i charyzmatu WŻCh. Podstawami formacji duchowej w WŻCh są: słowo Boże, życie sakramentalne z Eucharystią w centrum, nauczanie Magisterium Kościoła. Formacja w WŻCh bazuje w szczególności na „Ćwiczeniach duchowych” świętego Ignacego z Loyoli, pomagających zintegrować rozmaite wymiary codziennej egzystencji z wiarą oraz na także wspomagających wzrost duchowy: modlitwie (chrześcijańskiej medytacji i kontemplacji), ignacjańskim rachunku sumienia, kierownictwie duchowym, rozeznawaniu indywidualnym i wspólnotowym oraz udziale w spotkaniach Wspólnoty.

 • Angażujemy się, wspólnotowo lub indywidualnie, w rozmaite dzieła apostolskie i modlitewne: Koronkę do Miłosierdzia Bożego na ulicach miast, modlitwę wstawienniczą w rozmaitych intencjach członkiń i członków WŻCh oraz intencjach spoza Wspólnoty, Margaretkę (modlitwę w intencji kapłanów), Adopcję na Odległość, Duchową Adopcję Dziecka Poczętego, Spotkania dla małżeństw i narzeczonych, Pomoc Kościołowi w Potrzebie (Misja Kalisz), materialną pomoc na bieżąco dla potrzebujących i dla Sióstr Karmelitanek z Usola na Syberii oraz w administrowanie stroną „Ignacjańskie Linijki”. Jako członkinie i członkowie WŻCh uczestniczymy również w comiesięcznej Mszy Świętej wieczystej w intencji Krajowej WŻCh w Sanktuarium św. Józefa, organizujemy i prowadzimy wspólnie z kaliskimi Jezuitami Rekolekcje ignacjańskie „w ciągu życia”, tudzież jesteśmy zaangażowani w tworzenie i dystrybucję Zdrapki Wielkopostnej oraz we współpracę z mediami katolickimi, lokalnymi i ogólnopolskimi.

 • Kaliską WŻCh tworzą obecnie dwie wspólnoty: „Święty Józef” i „Święty Jan Paweł II”.

 • Nasze spotkania odbywają się klasztorze OO. Jezuitów w Kaliszu.

  Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego
  ul. Stawiszyńska 2
  62-800 Kalisz

  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dnia 6 listopada 2021 roku kaliska Wspólnota Życia Chrześcijańskiego gościła siostrzaną Wspólnotę z Poznania oraz parafian z jezuickiej parafii w Poznaniu (pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Pocieszenia), na czele z o. Dariuszem Michalskim SJ, asystentem kościelnym poznańskiej WŻCh, i Martą Lewandowską-Harasimowicz, prezydent WŻCh. W związku z trwającym Rokiem Świętego Józefa Goście (37 Pielgrzymów) udali się wpierw do Bazyliki zwanej Polskim Nazaretem, gdzie zwiedzili kryptę poświęconą księżom-więźniom KL Dachau, a następnie uczestniczyli w Mszy Świętej poprzedzonej opowieścią o samej bazylice, łaskami słynącym obrazie Świętej Rodziny i o kulcie świętego Józefa w Kaliszu.

Po obiedzie przybył na spotkanie z poznańskimi Pielgrzymami ordynariusz kaliski, Ksiądz Biskup Damian Bryl, z którym toczono przy kawie, w atmosferze serdeczności i otwartości, intrygujące rozmowy. Następnie Goście udali się do ratusza, gdzie zapoznali się ze wzbogaconą o multimedialne prezentacje historią Kalisza, przyjrzeli się mechanizmowi niezawodnego zegara ratuszowego, a także podziwiali z wieży ratuszowej panoramę najstarszego w Polsce miasta. Potem, już we wnętrzu dawnego kościoła jezuickiego oraz niedawnego garnizonowego, posłuchali opowieści o historii i sztuce tego miejsca. Swój pobyt w Kaliszu zakończyli wizytą w obecnym kościele jezuickim, w którego wnętrzu zapoznali się z symbolicznym wymiarem zdobiących owo wnętrze malowideł. Dziękujemy za ich serdeczną i budującą obecność, i ponownie zapraszamy w gościnne progi Kalisza - Wspólnota Życia Chrześcijańskiego w Kaliszu. 

 

WŻCh w Polsce

ul. Rakowiecka 61
02-532 Warszawa

NIP: 5213137346
REGON: 017235359
nr konta: 14 1600 1462 1858 0458 3000 0001

Kontakt

tel.: +48 733 734 777
e-mail: kontakt

© WŻCH Polska 2022
Wykonanie: Solmedia.pl