• Jesteśmy kaliską Wspólnotą Życia Chrześcijańskiego: istniejemy w Kaliszu od 1987 roku. Co tydzień spotykamy się przy klasztorze OO. Jezuitów (ul. Stawiszyńska 2). Wspólnie świętujemy między innymi imieniny, rocznice, rodzinne, ważne wydarzenia i sylwestra. Uczestniczymy również w comiesięcznych Mszach Świętych wspólnotowych oraz w organizowanych z udziałem WŻCh wycieczkach i pielgrzymkach. Na cotygodniowych spotkaniach dzielimy się radościami i trudami życia, odczytujemy w Chrystusowej perspektywie swoje chrześcijańskie powołanie, pogłębiamy znajomość duchowości świętego Ignacego z Loyoli i charyzmatu WŻCh. Podstawami formacji duchowej w WŻCh są: słowo Boże, życie sakramentalne z Eucharystią w centrum, nauczanie Magisterium Kościoła. Formacja w WŻCh bazuje w szczególności na „Ćwiczeniach duchowych” świętego Ignacego z Loyoli, pomagających zintegrować rozmaite wymiary codziennej egzystencji z wiarą oraz na także wspomagających wzrost duchowy: modlitwie (chrześcijańskiej medytacji i kontemplacji), ignacjańskim rachunku sumienia, kierownictwie duchowym, rozeznawaniu indywidualnym i wspólnotowym oraz udziale w spotkaniach Wspólnoty.

 • Angażujemy się, wspólnotowo lub indywidualnie, w rozmaite dzieła apostolskie i modlitewne: Koronkę do Miłosierdzia Bożego na ulicach miast, modlitwę wstawienniczą w rozmaitych intencjach członkiń i członków WŻCh oraz intencjach spoza Wspólnoty, Margaretkę (modlitwę w intencji kapłanów), Adopcję na Odległość, Duchową Adopcję Dziecka Poczętego, Spotkania dla małżeństw i narzeczonych, Pomoc Kościołowi w Potrzebie (Misja Kalisz), materialną pomoc na bieżąco dla potrzebujących i dla Sióstr Karmelitanek z Usola na Syberii oraz w administrowanie stroną „Ignacjańskie Linijki”. Jako członkinie i członkowie WŻCh uczestniczymy również w comiesięcznej Mszy Świętej wieczystej w intencji Krajowej WŻCh w Sanktuarium św. Józefa, organizujemy i prowadzimy wspólnie z kaliskimi Jezuitami Rekolekcje ignacjańskie „w ciągu życia”, tudzież jesteśmy zaangażowani w tworzenie i dystrybucję Zdrapki Wielkopostnej oraz we współpracę z mediami katolickimi, lokalnymi i ogólnopolskimi.

 • Kaliską WŻCh tworzą obecnie dwie wspólnoty: „Święty Józef” i „Święty Jan Paweł II”.

 • Nasze spotkania odbywają się klasztorze OO. Jezuitów w Kaliszu.

  Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego
  ul. Stawiszyńska 2
  62-800 Kalisz

  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czasem wcale nie usłyszy się o istnieniu takiego rachunkudopóki nie przybędzie się na rekolekcje „zamknięte”, bazujące na Ćwiczeniach duchowych świętego Ignacego Loyoli. Nie jest to jednak „typowy” rachunek sumienia, odprawiany przed przystąpieniem do sakramentu pokuty i pojednania.

Nie koncentruje się on wokół grzechu, ale skupia się na obecności Boga w każdym momencie Twej codzienności. Żeby taki rachunek odprawić nie trzeba wiele: wystarczy piętnaście minut odosobnienia, cisza, wola odprawienia rachunku i wytrwałość w jego odprawianiu. Rachunek ten nazywany jest popularnie „kwadransem miłującej uwagi”. 

Całość rachunku powinna zająć piętnaście minut: nie dłużej i nie krócej. Należy go przeprowadzić raz dziennie, na przykład wieczorem, ale można też uczynić to rano, jeśli wieczór z jakichś względów stanowi nieodpowiednią porę do jego przeprowadzenia. Pozycja, jaką przyjmuje się przy odprawianiu ignacjańskiego rachunku sumienia, nie ma większego znaczenia: można klęczeć, siedzieć, stać, ale nie zaleca się leżenia, ponieważ można po prostu rachunku nie ukończyć i zasnąć.

Ignacjański rachunek sumieniaobejmuje pięć kroków, których kolejności nie należy zmieniać. Oto one:

Wycisz się. Uczyń znak krzyża.

Punkt 1:  

Otwórz się na obecność Boga i poproś Ducha Świętego o światło.

Wyobraź sobie kochającego Zbawiciela przy Tobie. Spójrz: patrzy na Ciebie z miłością, bez żadnego oskarżania. Następnie poproś Ducha Świętego o światło, by ujrzeć wydarzenia minionego dnia w duchu wiary przez pryzmat obecności i działania Boga, dzięki czemu możliwe będzie dogłębne poznanie sensu tego, co w minionym dniu przeżyłeś/przeżyłaś. Dostrzeż Boga w każdym momencie owego dnia. 

Punkt 2: 

Uczyń dziękczynienie. 

Trwaj wewnętrznie, w ciszy, w postawie wdzięczności wobec Boga za dary, jakimi Cię obdarzył w minionym dniu. Skup się na konkretnych darach,i tych wielkich, i tych małych.

Punkt 3:  

Dokonaj przeglądu myśli, słów i czynów. 

Przyjrzyj się swej postawie, swoim myślom, słowom i czynom, ale przez pryzmat przepojonego dobrocią spojrzenia Boga, obejmując tym przyjrzeniem się cały dzień. Pytaj siebie: jak dzisiaj Bóg działał w mojej codzienności? Przywołuj we wspomnieniach konkretne wydarzenia z dnia, przypatrz się im oraz uczuciom i poruszeniom wewnętrznym, jakich wtedy doznawałeś/doznawałaś. Pytaj siebie: skąd pochodziły te uczucia i poruszenia oraz do czego Ciebie prowadziły? Jak na owe uczucia i poruszenia odpowiadałeś/odpowiadał? Poddaj analizie, ale koniecznie oddzielnie, swoje myśli, słowa i czyny.

Punkt 4:  

Doświadcz skruchy i żalu za grzechy lub radości i uwielbienia. 

W atmosferze miłości poproś Boga o przebaczenie lub podziękuj Mu za uczynione i doznane dobro.

Punkt 5:  

Podejmij pełne nadziei postanowienie na przyszłość.

Jeśli zbłądziłeś/zbłądziłaś, postanów przed Bogiem, zwracając się do Niego, poprawę z pomocą Jego łaski, ale niech Twoje postanowienie będzie konkretne, nie ogólne. Zaufaj Bożej pomocy. Następnie wybierz jedną, jedyną rzecz, z której chciałbyś/chciałabyś się poprawić w kolejnym dniu.

Na zakończenie rachunku odmów modlitwę Ojcze nasz.

Z pewnością dostrzeżesz, gdy będziesz odprawiać ignacjański rachunek sumienia codziennie, że bardziej znasz siebie, rozpoznajesz swoje silne strony i słabości, przewidujesz swe reakcje, zyskujesz szersze i wyostrzone spojrzenie na sprawy, niekiedy nawet bardzo zagmatwane, i cieszysz się większym, wewnętrznym spokojem. 

autor: Justyna Sprutta

 

WŻCh w Polsce

ul. Rakowiecka 61
02-532 Warszawa

NIP: 5213137346
REGON: 017235359
nr konta: 14 1600 1462 1858 0458 3000 0001

Kontakt

tel.: +48 733 734 777
e-mail: kontakt

© WŻCH Polska 2021
Wykonanie: Solmedia.pl