• Jesteśmy kaliską Wspólnotą Życia Chrześcijańskiego: istniejemy w Kaliszu od 1987 roku. Co tydzień spotykamy się przy klasztorze OO. Jezuitów (ul. Stawiszyńska 2). Wspólnie świętujemy między innymi imieniny, rocznice, rodzinne, ważne wydarzenia i sylwestra. Uczestniczymy również w comiesięcznych Mszach Świętych wspólnotowych oraz w organizowanych z udziałem WŻCh wycieczkach i pielgrzymkach. Na cotygodniowych spotkaniach dzielimy się radościami i trudami życia, odczytujemy w Chrystusowej perspektywie swoje chrześcijańskie powołanie, pogłębiamy znajomość duchowości świętego Ignacego z Loyoli i charyzmatu WŻCh. Podstawami formacji duchowej w WŻCh są: słowo Boże, życie sakramentalne z Eucharystią w centrum, nauczanie Magisterium Kościoła. Formacja w WŻCh bazuje w szczególności na „Ćwiczeniach duchowych” świętego Ignacego z Loyoli, pomagających zintegrować rozmaite wymiary codziennej egzystencji z wiarą oraz na także wspomagających wzrost duchowy: modlitwie (chrześcijańskiej medytacji i kontemplacji), ignacjańskim rachunku sumienia, kierownictwie duchowym, rozeznawaniu indywidualnym i wspólnotowym oraz udziale w spotkaniach Wspólnoty.

 • Angażujemy się, wspólnotowo lub indywidualnie, w rozmaite dzieła apostolskie i modlitewne: Koronkę do Miłosierdzia Bożego na ulicach miast, modlitwę wstawienniczą w rozmaitych intencjach członkiń i członków WŻCh oraz intencjach spoza Wspólnoty, Margaretkę (modlitwę w intencji kapłanów), Adopcję na Odległość, Duchową Adopcję Dziecka Poczętego, Spotkania dla małżeństw i narzeczonych, Pomoc Kościołowi w Potrzebie (Misja Kalisz), materialną pomoc na bieżąco dla potrzebujących i dla Sióstr Karmelitanek z Usola na Syberii oraz w administrowanie stroną „Ignacjańskie Linijki”. Jako członkinie i członkowie WŻCh uczestniczymy również w comiesięcznej Mszy Świętej wieczystej w intencji Krajowej WŻCh w Sanktuarium św. Józefa, organizujemy i prowadzimy wspólnie z kaliskimi Jezuitami Rekolekcje ignacjańskie „w ciągu życia”, tudzież jesteśmy zaangażowani w tworzenie i dystrybucję Zdrapki Wielkopostnej oraz we współpracę z mediami katolickimi, lokalnymi i ogólnopolskimi.

 • Kaliską WŻCh tworzą obecnie dwie wspólnoty: „Święty Józef” i „Święty Jan Paweł II”.

 • Nasze spotkania odbywają się klasztorze OO. Jezuitów w Kaliszu.

  Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego
  ul. Stawiszyńska 2
  62-800 Kalisz

  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sympozjum 1 sympozjum Kalisz

Ojcowie Jezuici i Wspólnota Życia Chrześcijańskiego zapraszają nie tylko księży, rodziny zakonne, nauczycieli i wychowawców, ale wszystkich zainteresowanych na zorganizowane w Kaliszu z okazji Roku Ignacjańskiego sympozjum poświęcone ignacjańskiej duchowości, pedagogice i jezuickim misjom. Sympozjum „Zrozumieć siebie i świat. Ignacjańska duchowość, jezuickie misje, skuteczna pedagogika” odbędzie się 28 maja br. w godz. 10.00-16.00 w ośrodku duszpasterskim przy domu oo. Jezuitów (ul. Stawiszyńska 2). Zaproszonymi z Warszawy, Poznania i Krakowa prelegentami są o. Leszek Mądrzyk SJ, o. Mateusz Orłowski SJ i dr Ewa Dybowska. Wystąpienia wzbogaci dyskusja, a zakończy film fabularny „Ignacy Loyola”. Organizatorzy gwarantują słodki poczęstunek. Wstęp wolny.

plakat rekolekcyjnyWYRUSZ KALISKIM SZLAKIEM ZE ŚWIĘTYM IGNACYM

Od pięciuset lat skutecznie wyznaczają chrześcijanom drogę duchową, gwarantując obfite, dobre owoce. Zrodziły się w zimnej grocie w hiszpańskiej Manresie, w samotności i ciszy, z mistycznych doświadczeń ich twórcy - Baska, świętego Ignacego z Loyoli. Zapraszają od wieków do niezwykłej przygody z Bogiem i sobą, opartej na ignacjańskim rachunku sumienia, medytacji i kontemplacji. Pozwalają dotknąć głębiej samego Boga, a chodzi tutaj o Rekolekcje Ignacjańskie.Zapewne ta przygoda kojarzy się z koniecznością opuszczenia na tydzień domu, porzucenia spraw rodzinnych i zawodowych, z koniecznością odosobnienia i milczenia, i słusznie, choć wcale tak nie musi być. Uczestnicząc w Rekolekcjach Ignacjańskich w Ciągu Życia, do których zaprasza opierająca swój charyzmat na duchowości ignacjańskiej Wspólnota Życia Chrześcijańskiego, jedyna taka w świecie i Polsce wspólnota osób świeckich, nie trzeba wycofywać się z codzienności, z domu, z pracy, z kontaktu z bliskimi czy przyjaciółmi. Odmienny tryb proponowanych Rekolekcji to umożliwia.

Dnia 6 listopada 2021 roku kaliska Wspólnota Życia Chrześcijańskiego gościła siostrzaną Wspólnotę z Poznania oraz parafian z jezuickiej parafii w Poznaniu (pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Pocieszenia), na czele z o. Dariuszem Michalskim SJ, asystentem kościelnym poznańskiej WŻCh, i Martą Lewandowską-Harasimowicz, prezydent WŻCh. W związku z trwającym Rokiem Świętego Józefa Goście (37 Pielgrzymów) udali się wpierw do Bazyliki zwanej Polskim Nazaretem, gdzie zwiedzili kryptę poświęconą księżom-więźniom KL Dachau, a następnie uczestniczyli w Mszy Świętej poprzedzonej opowieścią o samej bazylice, łaskami słynącym obrazie Świętej Rodziny i o kulcie świętego Józefa w Kaliszu.

san ignacio 636x310 1

Jak sztuka przez wieki przedstawiała świętego Ignacego z Loyoli i czy należy jej wierzyć...

WŻCh w Polsce

ul. Rakowiecka 61
02-532 Warszawa

NIP: 5213137346
REGON: 017235359
nr konta: 14 1600 1462 1858 0458 3000 0001

Kontakt

tel.: +48 733 734 777
e-mail: kontakt

© WŻCH Polska 2022
Wykonanie: Solmedia.pl