Medytacja ignacjańska w kościele pw. Ducha Św. w Toruniu (30.06.2018)

Maria i Marta

  1. Znak Krzyża św.
  2. Modlitwa przygotowawcza zwyczajna: Proszę Cię Boże, Panie mój, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Twojego Boskiego Majestatu.
  3. Wprowadzenie I (Łk 10, 38-42)

W dalszej ich podróży przyszedł do jednej wsi. Tam pewna niewiasta, imieniem Marta, przyjęła Go do swego domu. Miała ona siostrę, imieniem Maria, która siadła u nóg Pana i przysłuchiwała się Jego mowie. Natomiast Marta uwijała się koło rozmaitych posług. Przystąpiła więc do Niego
i rzekła: «Panie, czy Ci to obojętne, że moja siostra zostawiła mnie samą przy usługiwaniu? Powiedz jej, żeby mi pomogła». A Pan jej odpowiedział: «Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele,
a potrzeba <mało albo> tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona».

  1. Obraz do modlitwy: wyobrażę sobie opisaną w tym fragmencie Ewangelii scenę i spróbuję odnaleźć się w tej sytuacji.

(1-minutowe rozmyślanie)

  1. Wprowadzenie II (Prośba o owoc modlitwy): Prośmy Boga o łaskę znalezienia równowagi pomiędzy tym, co jest konieczne do zrobienia w życiu, a co konieczne nie jest – szukania złotego środka... Prośmy także o łaskę, abyśmy umieli dostrzec – podobnie jak św. Ignacy – wartość kontemplacji w działaniu oraz czynienia wszystkiego na chwałę Bożą.
  2. Punkta:

Punkt 1: ,, Marto, Marto martwisz się i niepokoisz o wiele

Co zaprząta moje serce i głowę? Zobaczę jak bardzo daję się wciągnąć pędzącemu światu. Spróbuję zobaczyć co jest ważne, a co jest błahe i tylko zabiera siły i czas, który mógłby być lepiej wykorzystany. Z czego mógłbym zrezygnować?

(6-minutowe rozmyślanie)

Punkt 2: a potrzeba mało, albo tylko jednego.”

To nie znaczy, że nie mamy robić zupełnie nic i tylko się modlić, bądź czytać Pismo św. – to jest zaproszenie do zachowania właściwych proporcji.

Zobaczę ile czasu w skali dnia, tygodnia poświęcam Bogu. Zobaczę te chwile, w których wreszcie przestaję się troszczyć o zbyt wiele, w których mam czas by spotkać się z Bogiem, aby uwielbić Go za to JAK działa, za piękno natury; podziękować Mu za dobro otrzymane, czy umocnić się przy Nim.

Podziękuję Bogu za te chwile spędzone z Nim.

(6-minutowe rozmyślanie)

Punkt 3: ,, Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona

Jak mógłby wyglądać mój dzień, tydzień, czas wakacji gdybym pozwolił sobie przyjąć bardziej postawę Marii. Spróbuję rozplanować choć jeden dzień mając na uwadze bycie blisko Boga
i słuchanie Jego słów – choćby poprzez lekturę Pisma św., czas na adorację czy inną formę modlitwy (na przykład śpiew itp.), bądź takie działanie, które będzie ukierunkowane na chwałę Bożą.

(6-minutowe rozmyślanie)

  1. Rozmowa końcowa: porozmawiam z Bogiem, jak przyjaciel z przyjacielem. Podziękuję Bogu za Jego hojność.

(3-minutowe rozmyślanie)

8. Ojcze nasz...

9. Pod Twoją obronę

10. Znak Krzyża św.

 

Opracowała Joanna Łagan

Kontakt

WŻCh w Polsce

ul. Rakowiecka 61
02-532 Warszawa

NIP: 5213137346
REGON: 017235359
nr konta: 22 1020 1013 0000 0202 0328 6929

Kontakt

tel.: +48 733 734 777
e-mail: kontakt

Newsletter

Wysyłane raz w miesiącu najważniejsze informacje z życia wspólnoty narodowej.

© WŻCH Polska 2020
Wykonanie: Solmedia.pl