NEW(S) LETTER grudzień 2011

Wieści z "CLC Europe"

Spotkanie Euroteam'u, Bratysława: wrzesień / październik, 2011

Słoneczne dni jesieni. Jako goście Centrum Rekolekcyjnego w Invaka koło Bratysłwy mamy dobrą i spokojną atmosferę do współpracy. Po wstępnym obchodzie i pierwszym przeglądzie naszego programu, umówiliśmy się na spotkanie asystentów kościelnych, 3-6 listopada 2011 r. w Wilnie na Litwie. Ustaliliśmy (jeśli było to tylko możliwe) czas i miejsca kolejnych spotkań, wymieniliśmy się wiadomościami z niektórych wspólnot narodowych, omówiliśmy odpowiedzi na kwestionariuszu i przedstawiliśmy projekt kolejnego biuletynu.

Zakończeniem i atrakcją tego spotkania Euroteam'u było z pewnością spotkanie ze Wspólnotą WŻCH w Słowacji (w fazie wzrostu - po raz pierwszy będą angażować się przy następnym Zgromadzeniu Światowym w 2013 r. jako obserwatorzy). Po Eucharystii zostaliśmy zaproszeni do pobliskiej restauracji - gdzie zjedliśmy dobre jedzenie  i prowadziliśmy interesujące rozmowy - i jeszcze jedno doświadczenie: mimo różnych języków, którymi mówimy, bardzo łatwo było nam komunikować się z członkami WŻCh.

Inge Höpfl

2013 - rocznica Sodalicji Mariańskiej i WŻCh
450-lecie pielgrzymowania z Ignacym

"WŻCh jest kontynuacją Sodalicji Mariańskich zainicjowanych przez Jean Leunisa SJ, które po raz pierwszy zostały oficjalnie zatwierdzone przez papieża Grzegorza XII bullą Omnipotentis Dei z 5 grudnia 1584 roku. Sięgając do źródeł Sodalicji Mariańskich dostrzegamy ich początek w grupach ludzi świeckich, które rozwijały się od roku 1540 w różnych częściach świata, dzięki inicjatywie świętego Ignacego z Loyoli i jego towarzyszy" (ZO 3). Tak więc w roku 2013 obchodzimy 450 lat Maryjnych Wspólnot i WŻCH/CVX. Jest to wspaniała okazja dla nas, w Europie do znalezienia innowacyjnych sposobów obchodzenia tej rocznicy, zarówno w naszych wspólnotach narodowych, jak i w szerszej społeczności. Zapraszamy każdą krajową Radę Wykonawczą do zastanowienia się, w  jaki sposób chcemy obchodzić tę bardzo szczególną okazję i może podzielić się swoimi pomysłami.

Euroteam


Dziennik

W dzienniku informujemy o wydarzeniach, a także prosimy o wsparcie modlitewne tych wydarzeń:

  • Spotkanie Euroteam. Rzym. 17-20 lutego 2012 roku
  • Spotkanie Eurolinks 1-4 listopada 2012 r. w Austrii

Spotkanie europejskich Asystentów kościelnych

Grupa asystentów Kościelnych wraz z Euroteam oraz z Ojcem Luke i Franklinem ze światowego sekretariatu zebrali się w przepięknym otoczeniu na Litwie na spotkaniu europejskich asystentów kościelnych. Mieliśmy również przyjemność powitać O. Zygmunta, kościelnego asystenta WŻCh Syrii, który przyłączył się do nas na dwa dni refleksji na temat podróżowania z WŻCh, skupiając się przede wszystkim na roli asystenta kościelnego, ale także na refleksji i dzieleniu się z innymi przemyśleniami na temat problemów przewodnictwa, wyboru liderów grup, formacji w duchu ĆD i innych zagadnień sugerowanych przez uczestników.  Pierwsze sesje były prowadzone przez Ojca Lukasa oraz Allana Harrisona - asystenta kościelnego Anglii i Walii, którzy podzielili się z nami swoimi refleksjami na temat roli asystenta kościelnego w WŻCh/CVX, a także w odniesieniu do Kościoła oraz Towarzystwa Chrystusowego (Progressio suplement 65). To z kolei skłoniło uczestników do dzielenia się ich własnymi doświadczeniami w tej roli w ich wspólnotach narodowych.

Byliśmy ogromnie wdzięczni za wspaniałą otwartość i ciepłe przyjęcie okazane nam przez członków WŻCH na Litwie,  którzy oprócz tego zorganizowali nam wizytę w Wilnie dla całej grupy i spotkanie w sobotę, gdzie mogliśmy się wszyscy razem spotkać na uroczystej celebracji Eucharystii z prowincjałem jezuitów litewskich. Nasz czas spędzony razem był czasem prawdziwej radości, zachęty i wdzięczności, gdzie wspólnie doświadczyliśmy głębokiego poczucia wspólnoty.

Euroteam

Opracowanie: Agnieszka Napierała, eurolink

 

Wspólnota Życia Chrześcijańskiego w Polsce
ul. Rakowiecka 61, 02-532 Warszawa
NIP: 5213137346, REGON: 017235359
tel.: +48 733 734 777
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
nr konta: 22 1020 1013 0000 0202 0328 6929