wzch torun

Medytacja 17.11.2018

Medytacje ignacjańskie w kościele pw. Ducha Świętego w Toruniu
„Ile macie chlebów? Idźcie, zobaczcie!”
(17.11.2018)

  1. Znak Krzyża Świętego.
  2. Modlitwa przygotowawcza: Proszę Cię Boże, Panie mój, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Twojego Boskiego Majestatu.
  3. Wprowadzenie I:

Fragment z Ewangelii według św. Marka (Mk 6,34-38.41-43):
Gdy Jezus wysiadł, ujrzał wielki tłum. Zlitował się nad nimi, byli bowiem jak owce nie mające pasterza. I zaczął ich nauczać. A gdy pora była już późna, przystąpili do Niego uczniowie i rzekli: «Miejsce jest puste, a pora już późna. Odpraw ich! Niech idą do okolicznych osiedli i wsi, a kupią sobie coś do jedzenia». Lecz On im odpowiedział: «Wy dajcie im jeść!» Rzekli Mu: «Mamy pójść
i za dwieście denarów kupić chleba, żeby im dać jeść?» On ich spytał: «Ile macie chlebów? Idźcie, zobaczcie!» Gdy się upewnili, rzekli: «Pięć i dwie ryby». (…) Wziąwszy pięć chlebów i dwie ryby, spojrzał w niebo, odmówił błogosławieństwo, połamał chleby i dawał uczniom, by kładli przed nimi; także dwie ryby rozdzielił między wszystkich. Jedli wszyscy do sytości i zebrali jeszcze dwanaście pełnych koszów ułomków i ostatków z ryb.

Wyobrażenie miejsca: Wyobraź sobie łąkę w świetle zachodzącego słońca i wielki tłum słuchający Jezusa. Pomyśl, że jesteś jednym z apostołów.
(1 minutowe rozmyślanie)

Wprowadzenie II (prośba o owoc modlitwy): Proszę Cię, Boże, o serce wrażliwe na potrzeby ludzi i pełną miłości postawę wobec nich.

  1. Rozmyślanie

Punkt 1: Wyobraź sobie ludzi zgromadzonych na łące wokół Jezusa. Mogą to być osoby naszych czasów, każdych czasów. Kim są? Może kogoś znasz? Po co przyszli – z ciekawości, czy z potrzeby serca? Marek zapisał, że byli jak owce nie mające pasterza. Pomyśl, co jest ich głodem, czego im brakuje. I tak przez kilka minut patrz i staraj się wczuć w ich sytuację.
(6 minutowe rozmyślanie)

Punkt 2: Przyjrzyj się, jakie uczucia ci towarzyszą, jako jednemu z apostołów, gdy widzisz tylu głodnych, potrzebujących ludzi. A co czujesz, gdy słyszysz: „Wy dajcie im jeść!”? Czy to cię jakoś mobilizuje, pociąga, czy raczej przytłacza, wywołuje lęk lub opór? Pobądź wobec Jezusa i tych ludzi ze swymi wewnętrznymi poruszeniami.
(6 minutowe rozmyślanie)

Punkt 3: Ile macie chlebów? Idźcie i zobaczcie!
Jezus wie, że mamy „za mało”, żeby samemu nakarmić tłum, ale chce, byśmy zrobili inwentaryzację swoich talentów, umiejętności, dóbr i pieniędzy. Każdą z tych rzeczy, ofiarowaną z miłością innym, Jezus może rozmnożyć ponad nasze wyobrażenie. Idź więc i przez kilka minut zobacz, co masz i posiadasz. Co z tego może posłużyć potrzebującym, których dostrzegłeś w tym rozmyślaniu?
(6 minutowe rozmyślanie)

  1. Rozmowa końcowa (kolokwium) – a teraz to, co posiadasz przynieś Jezusowi, jakbyś trzymał to w dłoniach, i porozmawiaj z Nim o tym jak z przyjacielem. Poproś, by zechciał użyć tego dla dobra innych. Posłuchaj Go, może chce ci powiedzieć coś jeszcze…
    (3 minutowe rozmyślanie)
  1. Modlitwa „Ojcze nasz...”
  2. Znak Krzyża Świętego.

Opracował Grzegorz Gabor

Wspólnota Życia Chrześcijańskiego w Polsce
ul. Rakowiecka 61, 02-532 Warszawa
NIP: 5213137346, REGON: 017235359
tel.: +48 733 734 777
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
nr konta: 22 1020 1013 0000 0202 0328 6929