wzch torun

Medytacja 19.05.2018

Medytacja ignacjańska. Czuwanie przed Zesłaniem Ducha Św. (19.05.2018)

  1. Znak Krzyża św.
  2. Modlitwa przygotowawcza zwyczajna: Proszę Cię Boże, Panie mój, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Twojego Boskiego Majestatu.
  3. Wprowadzenie I (1 Kor 12, 3b-7; 12-13)

Nikt też nie może powiedzieć bez pomocy Ducha Świętego: «Panem jest Jezus». Różne są dary łaski, lecz ten sam Duch; różne też są rodzaje posługiwania, ale jeden Pan; różne są wreszcie działania, lecz ten sam Bóg, sprawca wszystkiego we wszystkich. Wszystkim zaś objawia się Duch dla [wspólnego] dobra.

Podobnie jak jedno jest ciało, choć składa się z wielu członków, a wszystkie członki ciała, mimo iż są liczne, stanowią jedno ciało, tak też jest i z Chrystusem. Wszyscyśmy bowiem w jednym Duchu zostali ochrzczeni, [aby stanowić] jedno Ciało: czy to Żydzi, czy Grecy, czy to niewolnicy, czy wolni. Wszyscyśmy też zostali napojeni jednym Duchem.

  1. Obraz do modlitwy: Wyobraź sobie zgromadzenie wiernych (wspólnotę apostołów, Kościół w Koryncie, pielgrzymów, spotkanie wspólnoty religijnej, inne) trwających w radości na modlitwie.
  2. Wprowadzenie II (Prośba o owoc modlitwy): Prośmy o dary Ducha Świętego potrzebne do budowania jedności i pokoju oraz radość i wdzięczność za wszystko, czym Duch Święty nas obdarowuje.
  3. Punkta:

Punkt 1: ,,Różne są dary łaski, lecz ten sam Duch”

Duch Święty jest nieograniczony w obdarzaniu każdego z nas różnorodnymi darami i talentami. Czy jestem świadomy tego, jakie łaski otrzymuję? Przyjrzę się bogactwu darów, talentów, umiejętności, którymi nieustannie jestem obdarowywany? Czy się nimi cieszę i za nie dziękuję? Poproszę Ducha Świętego o wzbudzenie wdzięczności i radości za to, jaki jestem.

Punkt 2: Wszystkim zaś objawia się Duch dla [wspólnego] dobra.”

Skarbnica darów Ducha Świętego jest niewyczerpana, a On sam rozdziela te dary jak i komu chce, według tego, jakie zadania stoją przed każdym chrześcijaninem. Wszystkie te dary uzupełniają się i dają pełnię, tak, abyśmy umieli wspólnie działać, służyć i pomnażać dobro. Czy pamiętam, że to, co otrzymałem, ma służyć innym? Jak współpracuję z innymi dla dobra mojej rodziny, współpracowników, wspólnoty, parafii, ojczyzny i całego Kościoła? Czy robię to z hojnością i radością?

Punkt 3: Wszyscyśmy też zostali napojeni jednym Duchem.”

Duch Święty nieustannie napełnia, nasyca swoją mocą tych, którzy Go wzywają. Jak w swojej codzienności współpracuję z Duchem Świętym? Czy zapraszam Go do mojej codzienności, aby mnie prowadził, oświecał i inspirował? Poproszę Go, aby zawsze mi towarzyszył i uczył radosnego dzielenia się z innymi każdym otrzymanym dobrem.

  1. Rozmowa końcowa: Porozmawiam z Jezusem o tym, co wydarzyło się na tej modlitwie, podziękuję Duchowi Świętemu za wszystkie otrzymane dary.
  2. Ojcze nasz...
  3. Znak Krzyża św.

Opracowała: Elżbieta Wierszyło

 

Wspólnota Życia Chrześcijańskiego w Polsce
ul. Rakowiecka 61, 02-532 Warszawa
NIP: 5213137346, REGON: 017235359
tel.: +48 733 734 777
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
nr konta: 22 1020 1013 0000 0202 0328 6929