wzch torun

Medytacja 3.03.2018

Medytacja ignacjańska w kościele pw. Ducha Św. w Toruniu (3.03.2018)

Pocieszenie konkretne

  1. Znak Krzyża św.
  2. Modlitwa przygotowawcza zwyczajna: Proszę Cię Boże, Panie mój, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Twojego Boskiego Majestatu.
  3. Wprowadzenie I (2Kor 1, 8-11)

Nie chciałbym bowiem, bracia, byście nie wiedzieli o ucisku doznanym przez nas
w Azji; jak do ostateczności i ponad siły byliśmy doświadczani, tak iż zwątpiliśmy, czy uda się nam ujść z życiem. Lecz właśnie w samych sobie znaleźliśmy wyrok śmierci: aby nie ufać sobie samemu, lecz Bogu, który wskrzesza umarłych. On to ocalił nas tylekroć od śmierci i [nadal] będzie ocalał. Tak, mamy nadzieję, że nadal będzie nas ratował przy współudziale waszych za nas modlitw, aby w ten sposób wielu dzięki składało za dar dla wielu w nas złożony.

  1. Obraz do modlitwy: raz jeszcze powrócę w wyobraźni do jakiegoś miejsca, które lubię, z którym mam dobre wspomnienia i zaproszę tam Boga.

(1-minutowe rozmyślanie )

  1. Wprowadzenie II (Prośba o owoc modlitwy): poproszę o serce uważne na Boga, który chce mnie pocieszać.
  2. Punkta:

Punkt 1: ,, Byliśmy doświadczani

Paweł mówi o swoich trudnych doświadczeniach i także pojawiającym się zwątpieniu, czy zachowa swoje życie. W takiej sytuacji nie ufał sobie samemu, lecz Bogu. Gdyż ufność tylko sobie samemu prowadzi do śmierci.

Spróbuj opowiedzieć Bogu o swoich trudnych doświadczeniach, kiedy coś ważnego
z Twojego życia wymykało Ci się z rąk – jakaś relacja, plany, rzeczy materialne, zdrowie. Zobacz, na ile ufałeś sobie samemu, a czy próbowałeś zaufać w takich zmaganiach Bogu?

(9-minutowe rozmyślanie)

Punkt 2: Dar dla wielu w nas złożony”

Paweł jest świadomy daru, który otrzymał od Boga i który nie jest tylko dla niego, lecz ma on służyć innym i prowadzić ich do dziękczynienia Bogu. Wiemy, że wielu pierwszych chrześcijan dziękowało Bogu za Pawła, za jego wiarę.

Spróbuj zobaczyć i nazwać konkretnie dary w Tobie złożone, z których już korzystałeś, czy też może dopiero będziesz korzystać. Mamy tendencję, aby postrzegać bardziej swoje braki, a spróbuj skupić się tym razem darami, nazwij je konkretnie.

Uciesz się teraz tymi darami i niech one prowadzą Ciebie do dziękczynienia Bogu. Spróbuj zobaczyć różne konkretne dary, jako pocieszenie dane Tobie od Boga. Zobacz sytuacje, kiedy Bóg Ciebie przez nie pocieszał.

(9-minutowe rozmyślanie)

  1. Rozmowa końcowa: porozmawiam z Bogiem, jak przyjaciel z przyjacielem. Podziękuję Bogu za Jego hojność.

(3-minutowe rozmyślanie)

   8. Ojcze nasz...

   9. Znak Krzyża św.

Autor: Zbigniew Leczkowski SJ

/rozważanie z  rekolekcji w życiu codziennym 2018/

Wspólnota Życia Chrześcijańskiego w Polsce
ul. Rakowiecka 61, 02-532 Warszawa
NIP: 5213137346, REGON: 017235359
tel.: +48 733 734 777
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
nr konta: 22 1020 1013 0000 0202 0328 6929