wzch torun

Medytacja 17.02.2018

Medytacja ignacjańska w kościele pw. Ducha Św. w Toruniu (17.02.2018)

  1. Znak Krzyża św.
  2. Modlitwa przygotowawcza zwyczajna: Proszę Cię Boże, Panie mój, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Twojego Boskiego Majestatu.
  3. Wprowadzenie I (Łk 5,27-32)

Jezus zobaczył celnika, imieniem Lewi, siedzącego na komorze celnej. Rzekł do niego: «Pójdź za Mną!» On zostawił wszystko, wstał i z Nim poszedł. Potem Lewi wydał dla Niego wielkie przyjęcie u siebie w domu; a był spory tłum celników oraz innych ludzi, którzy zasiadali z nimi do stołu. Na to szemrali faryzeusze i uczeni ich w Piśmie i mówili do Jego uczniów: «Dlaczego jecie i pijecie z celnikami i grzesznikami?» Lecz Jezus im odpowiedział: «Nie potrzebują lekarza zdrowi, ale ci, którzy się źle mają. Nie przyszedłem powołać do nawrócenia się sprawiedliwych, lecz grzeszników». 

Obraz do modlitwy: Wyobrażę sobie przyjęcie u celnika Lewiego w domu. Zobaczę Jezusa, jak spożywa posiłek razem z celnikami i spróbuję umiejscowić się w tej scenie. 

(1-munutowe rozmyślanie)

Wprowadzenie II (Prośba o owoc modlitwy): Poproszę Jezusa o łaskę otwarcia się na Jego uzdrawiającą moc.

Punkta:

Punkt 1: „Jezus zobaczył celnika, imieniem Lewi, siedzącego na komorze celnej. Rzekł do niego: «Pójdź za Mną!» On zostawił wszystko, wstał i z Nim poszedł”.

Lewi został zaproszony przez Jezusa do pójścia za Nim i podjął decyzję bez względu na swoją przeszłość, pracę, problemy, troski i grzechy. Jezus kieruje podobne słowa do mnie. Czy jestem otwarty/otwarta na to zaproszenie? Czy pragnę pójść za Jezusem? Jakie sprawy, osoby, relacje powstrymują mnie przed pójściem za Jezusem? Poproszę o łaskę całkowitego zaufania Jezusowi we wszystkim.

(6-minutowe rozmyślanie)

Punkt 2: Potem Lewi wydał dla Niego wielkie przyjęcie u siebie w domu; a był spory tłum celników oraz innych ludzi, którzy zasiadali z nimi do stołu”.

Lewi zaufał Jezusowi, poszedł za Nim i poczuł wdzięczność za to, że został zauważony i wybrany. Nie ukrywał się ze swoją przemianą przed innymi celnikami i ludźmi i wydał u siebie w domu wielkie przyjęcie dla Jezusa. Czy jestem wdzięczny Jezusowi za Jego obecność, za dar życia, powołanie, pracę, bliskich, relacje? Poproszę o łaskę wdzięcznośći wobec Jezusa.

(6-minutowe rozmyślanie)

Punkt 3:  „Nie potrzebują lekarza zdrowi, ale ci, którzy się źle mają.”

Lewi miał świadomość swoich ograniczeń, wad i grzechów. Mimo to, zaufał, że Jezus jest ponad wszystkimi jego słabościami. Jakie miejsce Jezus zajmuje w moim życiu i jak się to przekłada na relacje z innymi ludźmi? Czy czasami sam nie stawiam siebie wobec innych w roli lekarza, który zna wszelkie odpowiedzi dotyczące innych, nie zauważając przy tym własnych słabości i ograniczeń? Poproszę Jezusa,  aby dotknął i uleczył mnie w moich słabościach i ograniczeniach.

(6-minutowe rozmyślanie)

4.  Rozmowa końcowa: porozmawiaj z Jezusem o tym, co wydarzyło się na modlitwie.

(3-minutowe rozmyślanie)

5. Ojcze nasz...

6.  Znak Krzyża św.

(Autorzy rozważania: Dorota i Grzegorz Koneczniakowie)

Wspólnota Życia Chrześcijańskiego w Polsce
ul. Rakowiecka 61, 02-532 Warszawa
NIP: 5213137346, REGON: 017235359
tel.: +48 733 734 777
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
nr konta: 22 1020 1013 0000 0202 0328 6929